Nie! – dla Parku Rozrywki w Karkonoszach

Aktualność

Od kilku miesięcy Kostrzycą wstrząsają gorące emocje związane z projektem budowy parku rozrywki „Ukryte światy” na działce rolnej na skraju lasu. Okoliczni mieszkańcy protestują przeciwko budowie, uważają, że tak mała miejscowość zostanie zmiażdżona przez taką inwestycję. Oficjalnie podano, że park miałby nawiązywać do historii Sudetów, miałaby tam zostać położona ścieżka edukacyjna dla grup szkolnych… Mieszkańcy jednak powątpiewają w edukacyjny aspekt projektu, gdyż znajduje się w nim budowa kilkudziesięciu karuzel, pokazów laserów oraz rollercostera, co z edukacją ma niewiele wspólnego i generuje nie tylko nieznośny hałas, ale będzie niezwykle niekomfortowa dla małej miejscowości, gdyż możliwości dojazdowe do działki, zwłaszcza dla autokarów są niewystarczające, zaopatrzenie w wodę także może przysporzyć niemałych problemów…

Myśliwi i leśnicy także nie patrzą na ten projekt przychylnym okiem ze względu na umiejscowienie inwestycji. Park miałby się znaleźć na skraju lasu, w miejscu żerowania jeleni, saren, dzików, w pobliżu miejsc lęgowych wielu gatunków ptaków. Efekty świetlne i hałas generowany przez umiejscowione tam maszyny oraz przewijanie się setek turystów skutecznie wypłoszyłyby wszelkie życie z lasów w promieniu kilku kilometrów.

Więcej informacji na temat protestu znajdziecie na stronach / w grupach FB „NIE DLA PARKU ROZRYWKI W KARKONOSZACH”:

„Grupa jest przestrzenią dla dyskusji i wymiany informacji na temat protestów przeciwko inwestycji „Tematyczny park rozrywki w Kostrzycy”.
Kostrzyca to spokojna, zielona miejscowość położona u podnóża Karkonoszy. Park miałby powstać bardzo blisko zabudowań mieszkalnych i zająć prawie 9 hektarów terenów zielonych w sąsiedztwie lasów, łąk i pól uprawnych.
Inwestycja ta będzie miała negatywny wpływ na środowisko naturalne, poziom życia ludzi, wizerunek miejscowości i gminy. Będzie wiązała się z drastyczną ingerencją w krajobraz i bezpowrotnym utraceniem walorów przyrodniczych.”

https://www.facebook.com/groups/2008163099357964

https://www.facebook.com/groups/2008163099357964/user/100073344066833/

https://www.jelonka.com/park-rozrywki-nie-tutaj-99725

 

 

Tekst: Marta Ciesielska 

    Napisz komentarz